tengerimalac

Mindent a Tengerimalacokról

A C-vitamin

Az kereskedésekben nagyon sokféle táp közül választhatunk kedvencünk számára. Mikor választunk, elsődlegesen az tartsuk szem előtt, hogy ezeknek az állatkáknak a szervezete, akár csak az embereké nem állít elő C-vitamint, ugyanis a többi fajjal ellentétben a tengerimalacok és az emberek (és még néhány emlős és madárfaj) szervezetéből hiányzik a C-vitamint előállításában kulcsfontosságú "L-gulonakton oxidáz enzim". Egészségük megőrzéséhez azonban elengedhetetlen ez a vitamin, úgyhogy a beviteléről gondoskodnunk kell. Egy fejlődésben levő tengerimalac napi igénye 40 mg, felnőtteknél 20 mg.

A C-vitamin bevitele több szempontból is problémát jelent. Amellett, hogy fény- és hőérzékeny, réz jelenlétében is könnyedén elbomlik. Elsősorban emiatt nagyon fontos odafigyelnünk a tengerimalac eledelek szavatossági idejére. A különböző tápok azonban nem fedezik teljes egészében a napi szükségletüket. Ezt kiegészíthetjük az ivóvízbe adagolt C-vitamin vagy multivitamin készítménnyel, de erre nincs szükség, ha kedvencünk megfelelő mennyiségű C-vitaminban gazdag zöldséget, gyümölcsöt kap a nap folyamán. A túladagolás veszélye kicsi. Mivel ez a vitamin vízben oldódó, a szervezetben nem tud elraktározódni és a vizelettel távozik.

Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük a malacok körében legkedveltebb növények C-vitamin tartalmát.

C-Vitamin táblázat:

Csipkebogyó 5000 mg/kg
Piros paprika 3400 mg/kg
Narancssárga paprika 3000 mg/kg
Sárga paprika 2500 mg/kg
Petrezselyem 1750 mg/kg
Zöld paprika 1600 mg/kg
Brokkoli 1120 mg/kg
Karfiol 750 mg/kg
Kiwi 710 mg/kg
Narancs 500 mg/kg
Spenótlevél 400 mg/kg
Lóhere 400 mg/kg
Gyerekláncfű 350 mg/kg
Patiszon 300 mg/kg
Paradicsom 250 mg/kg
Sütőtök 200 mg/kg
Cékla 180 mg/kg
Banán 120 mg/kg
Alma 100 mg/kg
Kígyóuborka 100 mg/kg
Görögdinnye 80 mg/kg
Padlizsán 50 mg/kg

Tengerimalac etetés

A C-vitamin mellett az egészség megőrzésében fontos szerepet játszik az A, B, D, E, H, K és P-vitamin. A B és P vitaminok, akárcsak a C vízben oldódnak, vagyis a túladagolás veszélye nem fenyeget. Ezzel szemben a többi zsírban oldódó vitamin a májban raktározódik el, így túladagolásuk ugyanolyan komoly betegségekhez vezet, mint hiányuk. Ezért nagyon óvatosan kell bánnunk a különböző kereskedelmi forgalomban kapható multivitamin készítményekkel!
Hogy az egyes vitaminok mely növényfélékben találhatóak meg, és milyen tünetek jelentkeznek hiányuk esetén, azt a következő táblázat szemlélteti:

Vitamin táblázat

Vitamin
Miben található?
Hiánytünetek, hiánybetegségek
A
Sárgarépa, uborka, gyermekláncfű, petrezselyem, cékla, fűfélék
Az állat gubbaszt, görcsök, bénulás, légszomj, bőrbetegségek, növekedési rendellenesség
B
Sárgarépa,gyermekláncfű, piros zöldségek, fűfélék
Szőrhullás, bélrendszeri megbetegedések, vérszegénység, bénulás, görcsök, növekedési rendellenesség
C
Elsősorban csipkebogyó, paprika, petrezselyem
Fertőzésekkel szembeni érzékenység, megfázás, belső vérzés, íngyulladás, szájsebesedés, mozgászavarok
D
Sárgarépa, széna, fűfélék
Tengerimalacoknál az angolkór ritka, inkább a D-vitamin túladagolás jellemző, mely a csontok mésztartalmának csökkenését idézi elő
E
Sárgarépa, búza
Növekedési rendellenesség, terméketlenség, magzatok elhalása az anyaméhben, egyensúlyzavarok, bénulás
H
Gabonafélék
Hámszövet ellenállása csökken, gyulladások lépnek fel
K
Kukorica, sárgarépa, fűfélék
Bélrendszeri megbetegedések, orrvérzés
P
Fűfélék, citrusfélék
A C-vitamin felszívódása és felhasználásában zavar jelentkezhet, ezért tüneteik átfedik egymást

A C-vitamin hiányról bővebben itt olvashat.

Tengerimalac etetés

Tengerimalac etetés

A tengerimalacok emésztéséről

Mivel a vad tengerimalacok fő táplálékát rostban gazdag, magas cellulóztartalmú növények képezik, emésztőrendszerük úgy alakult ki, hogy képes legyen ezek tápanyagtartalmának hasznosítására. A cellulóz emésztése speciális baktériumok segítségével a vakbélben történik, mely béltraktus a tengerimalacok esetében aránylag nagyméretű. Csakugyan a vakbélben történik a különböző B-vitaminok előállítása, melyet a vastagbélben élő baktériumok és egysejtűek végeznek.

Hogy az állat felhasználhassa ezeket a létfontosságú vitaminokat, az előemésztés során úgy nevezett vakbél-széklet keletkezik, melyet a tengerimalac újra elfogyaszt. Ezt a jelenséget cekotrófiának nevezzük. A vakbél-széklet a rendes széklethez képest lágyabb, világosabb és nyálkás bevonat veszi körül.
A második emésztés során a tengerimalac szervezte nem csak hasznosítja a vakbélben keletkező vitaminokat és fehérjéket, hanem bélflórája is folyamatosan frissül a székletben található baktériumokkal. Mindezt figyelembe véve soha ne akadályozzuk meg, hogy az állat megegye a székletét! Ha a második emésztés folyamatosan elmarad, az néhány héten belül az állat halálához is vezethet.

A fentiek alapján látható, hogy a tengerimalacok bélflórájának rendkívül speciális az összetétele, ennél fogva érzékenyen reagál minden kisebb táplálkozásban bekövetkező változásra vagy zavarra. Ezért hogy megelőzzük az emésztési problémák kialakulását, feltétlenül tartsuk szem előtt, hogy a tengerimalacok bélrendszere az állandóságra van berendezkedve!

Tengerimalac etetés

A táp

A tapasztalat azt mutatja, hogy a malacok a vegyes tengerimalac menüket részesítik előnyben. Ezek általában speciálisan a tengerimalacok vitaminigénye szerint vannak kifejlesztve, de sajnos a legtöbb mesterséges színezéket is tartalmaz. Ha van türelmünk a malacka „pellet” tápra való átszoktatásához, érdemesebb ezt rakni eléjük. A „pellet” a nyúltápra hasonlít a leginkább, azonban összetételében különbözik tőle. A legtöbb nyúltáp gyógyszerezett, ami ártalmas a malacokra nézve, illetve C-vitamin tartalmuk is csekély. Ez utóbbi a csincsilla tápokra is igaz, így egyik sem megfelelő malackánk etetésére.

A pellet amellett, hogy színezékmentes, megelőzi az egyoldalú táplálkozás kialakulását is, mely a különböző vegyes eledeleknél előfordulhat. A tengerimalacok ugyanis előszeretettel válogatják ki a keverékekből a finomabb falatokat, és a tálban hagyják a további fontos tápanyagokat tartalmazó alkotókat. A magkeverékek egy másik veszélyét a héjas termések képezik, mint például a napraforgómag és a tökmag. Míg a mókusok és hörcsögök képesek ezeket kinyitni, a tengerimalacok héjával együtt fogyasztják el, mely a bélcsatornában megakadva különböző gyulladások kiváltója lehet.

A malacokat általában nem egyszerű egyik tápról a másikra átszoktatni. Célszerű ezt úgy tenni, hogy napról napra nagyobb adagot keverünk a régi táp mellé. Ha ott hagyja a tányérkában, semmiképpen se töltsünk neki másikat, mert így csak elnyújtjuk az átszoktatást. A kicsi malacok általában hamarabb megbarátkoznak egy új táppal, mint felnőtt társaik.

A mennyiséget illetően két púpozott evőkanállal (20-30 gramm) javaslunk mindenféle tápból egy napra. Ügyeljünk rá, hogy malackánk tányérját minden nap ugyanabban az időpontban töltsük meg, így elkerülhetjük, hogy a szívszorítóan nyüszítő állatkának mindig beadjunk egy kis elemózsiát. Ez ugyanis könnyen elhízáshoz vezethet. A módszer a tengerimalac viselkedésében is pozitív változást eredményez: többek között nem kezdenek hangos visításba éjszaka, ha kifogyott a tálkájuk.

Jó tanács: malackánknak vásárolhatunk cicatálat, vagy valamilyen nehezebb anyagból készült tálacskát (porcelán, kerámia). A tengerimalacok számára a tál kiborítása hatalmas élvezetet jelent, viszont a kiborult táp elfogyasztása már nem. Ezért érdemes "malacbiztos" edényt vásárolni.

Tengerimalac etetés

Tengerimalac etetés

A víz

Sokan meglepődnek, de a tengerimalacnak szüksége van megfelelő folyadékbevitelre. Ez elsősorban a vízben oldódó vitaminok miatt nagyon fontos. Ezt magukhoz vehetik sok lédús gyümölcsből, zöldségből, de jobb megoldás az erre a célra kifejlesztett golyós itató. Külön edényben is kínálhatjuk kedvencünknek a friss ivóvizet, de ekkor számolnunk kell azzal, hogy a belekerülő forgács és ürülékdarabkák miatt napjában többször kell elmosnunk, és újratöltenünk. Ha a malacunkat olyan helyről vásároltuk, ahol nem volt itató, és nincsen másik malacunk, akitől el tudná lesni a használatát, nekünk kell megtanítani rá. Tipp: Ha az itató csőrét bekenjük uborkával, a siker garantált.

Egy malacnak a napi 100 ml a normális adagja. Ügyeljünk rá, hogy itatójukban minden nap friss víz legyen!

Tengerimalac etetés

Tengerimalac etetés

A széna

A tengerimalacok állandó bélmozgásának fenntartásához szinte folyamatosan táplálkozniuk kell. A vadon élő tengerimalacok általában 100-szor vesznek magukhoz kisebb mennyiségű táplálékot. Ha a malackánk minden alkalommal csak tápot csipeget, könnyen elhízhat. Mindezt figyelembe véve kedvencünk napi menüjében a szénának kell kitennie a legnagyobb részt, szinte bármennyit ehet belőle, nem áll fenn az elhízás veszélye.

A jó száraztakarmány pormentes, illatos, sok benne a zöld és a fűféle. A széna energia- és fehérjetartalma nagyobb, mint egy azonos mennyiségű friss fűadagé, D-vitamin tartalma a csontképződést segíti elő, vértisztító hatású, szép lesz tőle kedvencünk bundája, rosttartalma miatt fontos szerepet játszik az emésztés szempontjából, de a fogak koptatásához is elengedhetetlen.

Mivel a tengerimalac rágcsáló, ezért fogai folyamatosan nőnek, koptatnia kell őket. A hiedelemmel ellentétben nem a száraz kenyér, hanem a széna koptatja legjobban a malackák fogát. A tengerimalactáp is elég keménynek tűnhet számunkra, de ettől a malacka jobban eltelik, kevesebbet fogyaszt belőle, végeredményben pedig kevésbé kopik a foga.

A szalma nem megfelelő száraztakarmány a tengerimalacok számára, mert tápértéke csekélyebb, és fiatal állatoknál komoly szemgyulladást idézhet elő.

A fenti megfontolások alapján ügyeljünk rá, hogy friss széna egész nap legyen malackánk előtt! A szénát kétféleképpen érdemes malackánknak kínálni. Egyrészt tegyünk egy nagyobb csomót egyenesen a ketrecbe, amibe kedvencünk nagyon boldogan fogja belefúrni magát. Másrészt töltsük fel szénatartóját is! A szénatartóra azért van szükség, mert a malackák a vizelettel és ürülékkel piszkított szénát már nem eszik meg. A szénatartót olyan magasságba helyezzük, hogy a malacka különösebb nyújtózkodás nélkül elérje, vagyis megmaradhasson az állat természetes táplálkozási testtartása (magasba tartott fejjel és túlzottan kinyújtott nyakkal a táplálkozás veszélyes lehet).

Tengerimalac etetés

Tengerimalac etetés

Zöldség, gyümölcs

A tengerimalacok emésztőrendszere - mint azt a fentiekben is láthattuk - rendkívül érzékeny, így a kicsit vegyszeresebb növényfélék könnyen hasmenést és egyéb betegséget okozhatnak. Ebből kifolyólag sokan bioboltban vásárolnak kedvencüknek. Ez a lehető legjobb, amit tehetünk, de gondoljunk csak arra, hogy a kisgyerekekben szervezetében is úgy alakul ki a legtöbb dolog ellen a védettség, ha már találkozott vele. így lehet, ha nem mi magunk termesztjük a biozöldséget, és olyan szituáció adódik, hogy be kell érnünk a piacival is, akkor arra malackánk sokkal érzékenyebben fog reagálni. Ezért érdemes malacainkat friss piaci áruval etetni.

Van néhány tiltólistás zöldség. Az első a sorban a fejes saláta. Ebben a növényben elraktározódnak az emberi szervezet számára veszélytelen vegyi anyagok, ami a malackákból komoly hasmenést válthat ki. A következők a „K” betűs növények: káposzta, kelbimbó, kelkáposzta. Ezeknek a növényeknek közismert puffasztó hatásuk, a malackákra nézve szintén veszélyes lehet. Emellett magas energiatartalmuk miatt nem szerencsés etetni a csonthéjas gyümölcsökkel sem, így például szilvával, különböző barackfélékkel, meggyel, cseresznyével. Adhatunk sárgarépát, fehérrépát a zöldjével együtt, paprikát, paradicsomot, tököt, céklát (ez pirosra festi vizeletüket, de nem lesz tőle semmi bajuk), uborkát, dinnyét, almát. De ezeken felül próbálkozhatunk bármivel egy-két falat erejéig.

Ha valami újdonsággal próbálkozunk, figyeljük meg a malac székletét, és ha nem észlelünk rendellenességet, adhatunk nagyobb adagban is. Ha ezt betartjuk, és ügyelünk rá, hogy malackánk elé permetmentes és alaposan megtisztított növényféle kerüljön, nem lehet baj.

A zöldség- gyümölcsfélékből malaconként naponta egy nagy marékkal javasolt adnunk. Ha túlzásba visszük a gyümölcsöket, gyümölcscukor- és gyümölcssav-tartalmuknál fogva fogproblémák kialakulásához vezethetnek kedvencünknél.

A zöldféléket adhatjuk malackánknak külön tálacskába a táp mellett, de az állatkereskedésekben már találkozhatunk ennél kreatívabb megoldásokkal is. Hosszan lefoglalhatja kedvencünket, ha a gyümölcs- és zöldségszeleteket például kifejezetten a kiskedvenceknek kitalált nyársról vagy rácsos fémgömbből kínáljuk. Bárhogyan is, etetéskor két dologra figyeljünk: a beadott finomság mindig legyen szobahőmérsékletű, sose adjuk egyenesen a hűtőből, valamint ügyeljünk rá, hogy miután megmostuk, alaposan szárítsuk is meg, mivel a nedves zöldféle a tengerimalacok gyomrában könnyen erjedésnek indulhat, ami puffadáshoz vezet.

Tengerimalac etetés

Ínyencségek tengerimalacoknak

Minden tengerimalac-gazdi fejében megfogalmazódik a kérdés, hogy hogyan kedveskedhetne valami finomsággal kedvencének. Természetesen erre is van lehetőség, ha néhány szempontot szem előtt tartunk.

Egészséges ínyencségek lehetnek malackánk számára a különböző faágak (pl. almafa, körtefa, hársfa, nyír, bükk, fűz). A faágak rágcsálásával nem csak a fogkoptatásra segítünk rá, de tengerimalacunk szervezetébe fontos vitaminok, ásványi anyagok és nyomanyagok is kerülnek.

A faágak mellett gyűjthetünk különböző zöld növényeket is. A gyermekláncfű például általában nagy népszerűségnek örvend a tengerimalacok körében, melynek étvágyfokozó hatása is ismert, de a tyúkhúrral is nagy sikerünk lehet malacunknál. Szárított csalánt is kínálhatunk, mely szintén értékes vitaminforrás. A különböző növényeket olyan helyről gyűjtsük, amely lehetőleg nem kutyasétáltató körzet, illetve kellően távol van az autóutaktól, autópályáktól.

Saját konyhánkban termeszthetünk petrezselymet, melynek C-vitamin tartalma rendkívül magas, emellett a puffadásos tünetek esetén is hatásos lehet, de csíráztathatunk búzát, növeszthetünk füvet is.

Állatkánk száraz takarmányát feldobhatjuk különböző szárított gyógynövényekkel. Ma már sokféle keverék kapható az állatkereskedésekben. Itt ugyanazok a szempontok játszanak, mint a szénánál: legyen pormentes, kellemes illatú, penész- és permetmentes.

Kerüljük viszont a különböző mézes rudakat és tejes jutalomfalatokat. Előbbi rendkívül hizlaló, utóbbi pedig állati fehérjét és zsírokat tartalmaz, melyek az emésztés során könnyen felboríthatják a tisztán növényevő tengerimalacok bélflóráját.

Tengerimalac etetése




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 22
Heti: 26
Havi: 25
Össz.: 25 224

Látogatottság növelés
Oldal: Etetés
tengerimalac - © 2008 - 2024 - bibioldal.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »